fot. twitter.com/ Kancelaria Premiera
Mateusz Morawiecki podkreślił, że silniejsza Europa oznacza „lepszy sektor obronny, lepszą współpracę w tej dziedzinie i lepszą obronę granic”.

Premier zwrócił uwagę na zagrożenia, wiążące się z wojną hybrydową i wojną w cyberprzestrzeni. Wymagają one przekształcenia systemów obronnych państw NATO. Zdaniem premiera „tradycyjne siły zbrojne powinny zostać uzupełnione o siły cyfrowe. Trzeba też wypracować sieciowe podejście do bezpieczeństwa 29 państw NATO i 27-28 państw Unii Europejskiej, licząc w tym Wielką Brytanię”. Powiedział, że w Unii funkcjonuje zbyt wiele „teoretycznych systemów obronnych” i „wojowników w PowerPoincie”. Apelował o większe inwestycje w tradycyjne środki obronne.

Premier ostrzegał też przed zbliżeniem z Rosją
„Na tej konferencji, 11 lat temu, prezydent Putin w swoim słynnym przemówieniu zapowiedział nową erę w relacji Rosji z Europą. Spełnił swoją obietnicę. Rok później mieliśmy atak Rosji na Gruzję, kilka lat później atak na Ukrainę” - przypomniał Mateusz Morawiecki.

W Monachium mówiono też o nowelizacji ustawy o IPN
Izraelski dziennikarz współpracujący z dziennikiem „New York Times” powiedział podczas debaty z udziałem premiera, że w trakcie II wojny światowej wielu członków jego rodziny zginęło, ponieważ Polacy donieśli na nich do Gestapo. Zapytał, czy jeśli pojedzie do Polski i opowie o tym, złamie prawo. Premier temu zaprzeczył. Jak mówił, „nie będzie karane powiedzenie, że byli polscy sprawcy, tak samo jak byli żydowscy sprawcy, tak samo jak byli sprawcy rosyjscy czy ukraińscy, nie tylko niemieccy. Ale nie było polskich obozów śmierci”.

Po debatach odbyła się seria rozmów bilateralnych z udziałem premiera
Mateusz Morawiecki spotkał się między innymi z premierem Francji Edouardem Philippem, prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oraz z premierami Turcji, Austrii i Mołdawii. Spotkania były zamknięte dla mediów. Rozmowy miały dotyczyć polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Wczoraj premier spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.

IAR/ds