fot. Rafał Wolny
Sprawa dotyczy przetargu na zakup śmieciarki. - Pracownicy tak opracowali specyfikację przetargową, że warunki spełniała tylko jedna firma, która ostatecznie przetarg wygrała - wskazuje prokuratura.

Do zatrzymania przez CBA inspektora i zastępczyni kierownika Zakładu Usług Transportowych w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej doszło w środę. Dziś oboje zostali przesłuchani przez prowadzących postępowanie śledczych z Prokuratury Regionalnej w Łodzi. - Został im postawiony zarzut tak zwanej zmowy przetargowej - poinformował Polskie Radio Koszalin prokurator Krzysztof Bukowiecki, rzecznik łódzkiej PR.

Zmowa polegała na takim opracowaniu warunków przetargu na zakup śmieciarki, że spełniała je tylko jedna firma, która ostatecznie przetarg wygrała. Za pojazd PGK zapłaciło ok. 275 tys. zł. - Obecnie trwa wyliczanie wartości szkody, na jaką pracownicy narazili spółkę swoimi działaniami - dodaje prok. Bukowiecki.

Przestępstwo, którego mieli dopuścić się podejrzani jest zagrożone karą do trzech lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza kolejnych przesłuchań, ale planów ewentualnych dalszych zatrzymań nie ujawnia.

„Koszalińska” sprawa jest częścią ogólnopolskiego śledztwa w sprawie zmowy przetargowej na łączną kwotę 2,5 mln złotych. Nieprawidłowości miały dotyczyć przetargów na zakup pojazdów przez jednostki samorządowe. Korzyści z procederu miała czerpać jedna z wrocławskich firm. Dotychczas zarzuty postawiono ośmiu osobom. Wśród nich jest burmistrz Koła i prezes tamtejszego zakładu usług komunalnych.

RW/ez

Posłuchaj

Prokurator Krzysztof Bukowiecki