fot ms.gov.pl
Śledczy rozszerzyli grono podejrzanych na byłą żonę, córkę i syna Wiesława Ś. Mężczyzna to znany w regionie przedsiębiorca budowlany i działacz społeczny. Sprzeciwiał się między innymi budowie tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

Chodzi o wyłudzenie z jednego z banków prawie 9 milionów złotych oraz dwóch milionów czterystu tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Podstawą wyłudzenia tak dużych kwot miały być sfałszowane dokumenty poświadczające kondycję finansową spółek, którymi zarządzał Wiesław Ś.

Prokuratura postawiła biznesmenowi trzy zarzuty: dwa dotyczące wyłudzania powyższych kwot oraz próby wyłudzenia z Banku Pocztowego 50 tysięcy złotych. Śledczy rozszerzyli jednak krąg podejrzanych na byłą żonę, córkę i syna Wiesława Ś. Mają zarzuty współpracy przy wyłudzeniu kredytów oraz usiłowaniu wyłudzenia kredytów, a syn dwa zarzuty związane z próbą wyłudzenia zwrotu podatku VAT na kwotę ponad 637 tysięcy złotych. Rodzina Ś. nie przyznaje się do winy. Prokuratura Okręgowa w Słupsku czeka jeszcze na opinię biegłego księgowego w tej sprawie, śledztwo przedłużono do marca tego roku.

W sądzie rejonowym w Słupsku jest już akt oskarżenia w sprawie, która jest tzw. odpryskiem tej finansowej afery. Wiesław Ś. i była żona Anna T. są oskarżeni o posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami i wyłudzenie 200 tysięcy złotych kredytu z jednego z banków.

Z ustaleń prokuratury wynika, że byli małżonkowie przedstawili w banku dokumenty zaniżające ich zobowiązania wynikające z innych kredytów, nierzetelne bilanse na rachunku oraz podrobione zaświadczenie z Urzędu Skarbowego. Należności miały wynosić około 600 tysięcy złotych, a w rzeczywistości kredyty pozostające do spłaty wynosiły około czterech milionów stu tysięcy złotych. Proces się nie rozpoczął, bo główny podejrzany choruje.

To nie jedyne kłopoty z prawem rodziny Ś. ze Słupska. Córka, Katarzyna B. została rok temu skazana za wyłudzenie miliona ośmiuset tysięcy złotych z banku. Dobrowolnie poddała się karze 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Ma zwrócić wyłudzony kredyt. Katarzyna B. to była kandydatka na posła w wyborach w 2014 roku. O wybór ubiegała się z listy .Nowoczesnej.

Podejrzani są na wolności pod dozorem policji, mają zakaz opuszczania kraju oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Wiesław Ś. wpłacił poręczenie majątkowe, 10 tysięcy złotych.

IAR/Radio Gdańsk/ds