fot. pixabay.com
700 osób z ostatnich klas gimnazjów oraz ze szkół średnich wzięło udział w badaniu „Perspektywy życiowe młodzieży w Słupsku”. To część europejskiego projektu „CaSYPoT” realizowanego w kilku miastach Starego Kontynentu.

W ankietach przepytywano m.in. na temat spędzania czasu wolnego, postrzegania szkoły, oceny stanu bezpieczeństwa w mieście. 80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że po szkole średniej chce wyjechać ze Słupska w poszukiwaniu pracy czy też w celach edukacyjnych. Pojawiły się też pytania o zdrowie. Jak wynika z badań, młodzi słupszczanie są bardzo zestresowani.

- Wynika to zapewne z braku aktywności fizycznej, bo nasi młodzi ludzie nie chcą brać udziału w zajęciach fizycznych - mówi Monika Studzińska z wydziału edukacji słupskiego magistratu.

Wyniki badań nie są do końca optymistyczne. Ale zdaniem Moniki Studzińskiej i tak są dobre w porównaniu z innymi europejskimi miastami: - Okazuje się, że nasze społeczeństwo jest postrzegane jako nudne, bo nie mamy większości problemów, z którymi borykają się inni. Największy problem mamy z używkami.

Raport „Perspektywy życiowe młodzieży w Słupsku” był analizowany podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w mieście. W ciągu kilku miesięcy powstanie specjalna strategia, która ma nakierować działania władz Słupska na sprawy związane z młodymi ludźmi.

ms/ar

Posłuchaj

Monika Studzińska z wydziału edukacji słupskiego magistratu o wynikach z zakresu zdrowia Monika Studzińska z wydziału edukacji słupskiego magistratu o porównaniu Słupska z innymi miastami Europy