Pochodzący ze Słupska wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego opowiedział dziś na naszej antenie o szczegółach Konstytucji dla Nauki.

Kompleksowy projekt reformy zostanie zaprezentowany w poniedziałek. Zawiera on pakiet rozwiązań korzystnych dla uczelni regionalnych, takich jak Politechnika Koszalińska, czy Akademia Pomorska w Słupsku. Chodzi między innymi o dodatkowe środki na badania i rezygnację z tak zwanych minimów kadrowych.

- Wiele uczelni zatrudnia emerytowanych profesorów, czy pracowników naukowych, którzy tytuły zdobyli dawno, ponieważ potrzebuje ich do pracy naukowej. My z tego rozwiązania rezygnujemy i wprowadzamy zasadę, że będą to mogły być osoby wykwalifikowane i ocenione przez Polską Komisję Akredytacyjną. Dzięki temu te osoby będą mogły prowadzić zajęcia dydaktyczne i uatrakcyjniać ofertę uczelni - powiedział Piotr Müller.

Wiceminister odniósł się także do ewentualnych planów zacieśnienia współpracy pomiędzy Politechniką Koszalińską i Akademią Pomorską. Jak powiedział, taką możliwość stwarza przewidziana w Konstytucji dla Nauki formuła uczelni federacyjnej.

- Politechnika Koszalińska i Akademia Pomorska będą mogły stworzyć federację. Żadna z tych uczelni nie straci nic z autonomii, a jednocześnie zyska potencjał naukowy - stwierdził Piotr Müller.

Wiceminister Piotr Müller zaznaczył, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. Dodał jednak, że w najbliższym czasie zamierza o takiej możliwości rozmawiać z rektorami Politechniki Koszalińskiej i Akademii Pomorskiej.

ap/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, o współpracy Politechniki Koszalińskiej i Akademii Pomorskiej Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, o zatrudnianiu kadry naukowej