fot. kancelaria premiera
W audycji Po Słowie przedstawiciele poszczególnych ugrupowań omawiali zmiany stanowisk ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Na antenie rozgłośni PRK poseł Jolanta Szczypińska z Prawa i Sprawiedliwości przypomniała, że zmiany w rządzie były zapowiadane od dawna:

- Rząd pani Beaty Szydło bardzo dobrze wywiązał się ze swoich zadań. Projekty społeczne, rodzinne zostały zrealizowane, a tego oczekiwali od nas wyborcy.

Senator Platformy Obywatelskiej Kazimierz Kleina przyznaje, że poprzedni rząd był krytykowany przez opozycję:

-  Prawo i Sprawiedliwość dokonało zmian w rządzie, ale paradoksalnie to są zmiany kosmetyczne. Ministrami zostali zastępcy ministrów, którzy zostali odwołani ze swoich stanowisk.

Jan Kozłowski z Polski Razem Zjednoczonej Prawicy jest zadowolony z rekonstrukcji rządu. Dobrze ocenia również dokonania rządu Beaty Szydło:

- Rząd Beaty Szydło przez te pół kadencji spisał się bardzo dobrze. Władze zjednoczonej prawicy, a szczególnie prezes Kaczyński, uznały, że jednak trzeba dokonać pewnych zmian.

Paweł Lisowski z PSL-u stwierdził, że rekonstrukcja miała głównie znaczenie wizerunkowe:

-  To jest wymiana wizerunkowa, skierowana na zewnątrz, która ma na celu usprawnienie rozmów z instytucjami europejskimi. Jednak później rekonstrukcja dotycząca poszczególnych ministerstw jest wymierzona do wewnątrz, ponieważ odeszli najmniej popularni ministrowie.


Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmian w 10 resortach. Ze stanowiskiem szefa MON rozstał się Antoni Macierewicz, z MSZ-tu odwołany został Witold Waszczykowski. Ich miejsce zajęli Mariusz Błaszczak oraz Jacek Czaputowicz. Szefem MSW został szef zachodniopomorskiego PiS-u Joachim Brudziński, jego pierwszym zastępcą ma być szef koszalińskiego PiS-u poseł Paweł Szefernaker.
Ze swoją funkcją pożegnał się Konstanty Radziwiłł, na stanowisku ministra zdrowia zastąpił go Łukasz Szumowski. Jan Szyszko, szef resortu środowiska, ustąpił miejsca Henrykowi Kowalczykowi. Na fotelu ministra finansów zasiada Teresa Czerwińska.

Premier zmienił też nieco strukturę rządu. Obowiązki ministra rozwoju i finansów podzielił na trzy resorty: Przedsiębiorczości i Technologii, Inwestycji i Rozwoju oraz Finansów.

ik/ds