fot. Sejm/Twitter
Troje posłów Platformy Obywatelskiej wykluczonych z partii, troje posłów .Nowoczesnej zawiesza na miesiąc członkostwo w klubie. To efekt wczorajszych głosowań w Sejmie.

Sejm głosował nad skierowaniem do komisji projektów ustaw: komitetu „Ratujmy Kobiety” o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie oraz projektu „Zatrzymaj Aborcję”, zabraniającego przerywania ciąży ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu. Pierwszy projekt został odrzucony, a drugi trafił do komisji.

Przeciwko projektowi komitetu „Ratujmy Kobiety” głosowało troje posłów Platformy Obywatelskiej: Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak. Dziś zostali wykluczeni z PO. Ponadto ukarano finansowo tych 29 posłów Platformy, którzy nie wzięli udziału we wczorajszym głosowaniu.

Członkostwo w klubie .Nowoczesnej na miesiąc zawiesiło natomiast troje posłów ugrupowania: Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski. Posłanka Scheuring-Wielgus zaznacza, że nieskierowanie projektu do dalszych prac to brak szacunku do zdania obywateli i sprzeczność z wartościami i liberalną tożsamością partii. - Tak naprawdę to przez nas projekt obywatelski „Ratujmy Kobiety” nie został skierowany do procedowania w komisji. Zapisywałam się do partii .Nowoczesna, a nie do partii Średniowieczna - mówiła.

Poseł Krzysztof Mieszkowski krytykował część partyjnych kolegów. - Okazuje się, że moje koleżanki i koledzy nie chcą bronić praw kobiet, nie chcą wolności kobiet, nie chcą żyć w państwie demokratycznym - mówił parlamentarzysta.

Projekt komitetu „Ratujmy Kobiety” zakładał między innymi, że kobiety mogłyby przerwać ciążę do końca 12. tygodnia. Celem projektu #ZatrzymajAborcję jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wyjątku pozwalającego na usunięcie płodu ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę.

IAR/ar