fot. Muzeum Oręża Polskiego
Około pół miliona złotych – tyle jest skłonne zapłacić starostwo powiatowe w Kołobrzegu za wykupienie zabytkowego, unikalnego na skalę światową, hangaru w Rogowie.

Jak poinformował starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, jest to kwota, którą trzeba by było wydać na ewakuację zabytkowych eksponatów.

- Chcemy pozostać w hangarze, bo to bardzo atrakcyjny obiekt, idealnie nadający się na funkcję skansenu lotniczego. Kwota, którą przedstawiliśmy burmistrzowi nie była dla niego satysfakcjonująca. Uzgodniliśmy, że dokona on wyceny obiektu - mówi Tomasz Tamborski.

Wycena ma być przedstawiona do końca stycznia. Tomasz Tamborski zaznaczył, że nie wyklucza późniejszej współpracy z samorządem trzebiatowskim w zakresie urządzenia w części hangaru na przykład świetlicy wiejskiej czy modelarni.

W zabytkowym, hangarze byłej bazy Luftwaffe w Rogowie, od kilku lat działa fundacja, która stworzyła tam muzealny skansen techniki wojskowej. Prezentowane są tam głównie samoloty, np. LIM-2, Iryda, myśliwiec szturmowy SU-22, ale także np. ciężarówki wojskowe czy czołg Sherman. W ostatnim czasie gmina Trzebiatów na podstawie wyroku sądu nakazała Fundacji opuścić hangar, nie wskazując jednocześnie miejsca na przechowanie muzealnych eksponatów.

kk/ar

Posłuchaj

Tomasz Tamborski, starosta kołobrzeski, o wycenie hangaru
Tomasz Tamborski, starosta kołobrzeski, o współpracy z samorządem trzebiatowskim