fot. materiały prasowe
Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dziś unijną dotację w wysokości ponad 5,5 mln złotych na ten cel.

„Na tę chwilę czekaliśmy od lat” - mówi Paweł Wiszniewski z Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które od dawna starało się o pieniądze na budowę hospicjum:

- Dla naszego społeczeństwa bardzo ważna jest ta inwestycja, ponieważ w północnej Wielkopolsce jest bardzo mało zakładów opiekuńczo-leczniczych. I tę białą plamę chcemy wypełnić.

Towarzystwo Pomocy Chorym jest praktycznie gotowe do rozpoczęcia budowy. Kilka lat temu miasto przekazało grunt pod hospicjum. „Potrzeba nam jeszcze tylko podpisu na umowie z zarządem województwa” - mówi Józefa Wiśniewska z TPCh:

- Od 2014 roku mamy powierzchnię nieruchomości, mamy pozwolenia na budowę. Najważniejsze, że projekt oraz kosztorysy zostały zrobione nieodpłatnie. Docelowo będzie 40 łóżek, w tym 10 hospicyjnych i 30 opiekuńczo-leczniczych.

Hospicjum, które stanie przy ulicy Królewskiej w Pile będzie gotowe najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, najpóźniej na początku roku 2019. Całkowity koszt budowy to ponad 6,5 mln złotych.

pg/ds