Lodowisko w Złotowie otwiera się na niepełnosprawnych | Źródło: Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
Lodowisko w Złotowie (Wielkopolska) - także dla osób na wózkach inwalidzkich. Pracownicy złotowskiego lodowiska skonstruowali specjalne płozy, które umożliwiają zabawę na lodzie osobom niepełnosprawnym.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin kierownik lodowiska Tadeusz Drobczyński: płozy nakładane są na koła wózka inwalidzkiego, dzięki czemu osoba poruszająca się na wózku może - w towarzystwie kogoś znajomego - bawić się na lodowisku. - Są to płozy łyżew odzyskane z par, które zostały już uszkodzone. Jest to wszystko zespawane, są zrobione specjalne uchwyty na wózek - wyjaśnia.

Pomysł został podpatrzony w internecie i - choć dopiero trwają testy na lodzie – to już cieszy osoby niepełnosprawne ze Złotowa i okolic. - Pierwszy raz w życiu jestem na lodowisku. Bardzo fajny pomysł, szczególnie mi się podoba ta szybkość. Myślę, że będziemy przychodzili częściej – mówią.

„Chcemy być i jesteśmy miastem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych” – powiedział Polskiemu Radiu Koszalin burmistrz Złotowa Adam Pulit: - Chcieliśmy dać szansę osobom niepełnosprawnym korzystania z tego obiektu. Zależy nam na tym, by Złotów był miastem otwartym dla wszystkich. Mamy tutaj duże ośrodki rehabilitacyjne, więc obraz osoby na wózku nikogo nie dziwi. Chcemy, by było im w naszym mieście po prostu dobrze.

Płozy dla wózków inwalidzkich lada dzień będą dostępne na złotowskim lodowisku dla wszystkich chętnych.

PG/ez

fot. Przemysław Grabiński