Jest nowy ranking liceów i techników według magazynu „Perspektywy” | Źródło: Małgorzata Durska, Adam Iwaszkiewicz
Ranking szkół średnich przygotowywany jest przez magazyn „Perspektywy” od 20 lat. Jego organizatorzy biorą w nim pod uwagę m.in. wyniki egzaminów maturalnych w poszczególnych szkołach, a także sukcesy w olimpiadach wiedzy.

KOSZALIN

Wśród koszalińskich szkół lepszą okazało się być I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois, które znalazło się na 86 miejscu. To jednak spadek. W roku ubiegłym bowiem znalazło się na 78 pozycji. Daleko za tą placówką, bo na 391 miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego. W tym przypadku natomiast to awans z 430.

W drugim zestawieniu przedstawiono najlepsze technika. I tak koszaliński „elektryk”, czyli Technikum Elektroniczne w ZS nr 9 im. R. Traugutta,  awansował z 301 na 261 miejsce.

SŁUPSK

Najlepszy ze słupskich ogólniaków - tzw. „Mickiewicz” - znalazł się na 113 miejscu. W poprzednim rankingu II LO uplasowało się na 142 pozycji. Mniej powodów do optymizmu ma dyrekcja I LO im. Bolesława Krzywoustego. Szkoła spadła na 165 miejsce w zestawieniu „Perspektyw”. Przed rokiem była 145 wśród ogólniaków.

W zestawieniu najlepszych techników znalazła się także jedna słupska szkoła. To Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Placówka uplasowała się na 253 pozycji. To skok z 286 miejsca w poprzedniej edycji.

SZCZECINEK

Na liście najlepszych liceów znajdziemy dwie szkoły z powiatu szczecineckiego. Według rankingu najlepszym liceum w powiecie jest LO im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze, które w rankingu ogólnopolskim zajęło 341 miejsce (awans o 12 pozycji), a w województwie zachodniopomorskim uplanowało się na miejscu 9. Za nim jest I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Elżbiety w Szczecinku. W rankingu ogólnopolskim znalazło się na pozycji 417, w województwie – 12 miejsce. W poprzedniej edycji rankingu liceum uplasowało się poza najlepszą 500.

Najlepszym technikum w Szczecinku jest Technikum Zawodowe nr 1 w ZS nr 1 im. KEN, które jako jedyne znalazło się w rankingu ogólnopolskim. Na liście ogólnopolskiej zajmuje wysokie 143 miejsce (awans aż o 129 miejsc), a w województwie zachodniopomorskim miejsce 6.

Pierwsze miejsce wśród polskich liceów zajęła szkoła ze Szczecina, a wśród techników - z Nowego Sącza.

Wyniki komentuje Robert Stępień, zachodniopomorski wicekurator oświaty:
Cieszymy się zawsze, że nasze szkoły pojawiają się w rankingu, ale mamy też świadomość, że rankingi w 100 proc. nie świadczą o jakości pracy szkoły. Pokazują jednak pewne trendy, którym warto się przyglądać. Stanowią też materiał do pracy dla dyrektorów szkół i ich gron pedagogicznych.

ms/ds/iszczecinek/ez/ak/ar

Posłuchaj

Robert Stępień, zachodniopomorski wicekurator oświaty