fot. archiwum PRK
Do połowy grudnia w słupskim oddziale ZUS rozpatrzono pozytywnie większość złożonych dotychczas wniosków o przejście na emeryturę według nowych przepisów obowiązujących od 1 października.

O szczegółach mówił gość porannego programu Radia Słupsk - Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny ZUS w Gdańsku:

- W dużej mierze są to osoby, które mogą już pobierać świadczenia, a niektórzy mają je zawieszone - to osoby, które kontynuują pracę. Takie osoby muszą jeszcze przynieść świadectwo pracy, które potwierdzi, że rozwiązali stosunek pracy, wtedy wypłata będzie mogła być podjęta.

Dla większości wnioskodawców zmiana przepisów i możliwość wcześniejszego skorzystania z uprawnień emerytalnych była korzystnym rozwiązaniem:

- W pierwszej turze to osoby, które były nieaktywne zawodowo, więc przejście na emeryturę było jedynym racjonalnym wyborem. To były albo takie osoby, które w ZUS pobierały świadczenia przedemerytalne lub renty albo osoby, które były bezrobotne i w ogóle nie korzystały z żadnych świadczeń.

Przeciętna emerytura w regionie słupskim wyniosła nieco ponad 1,5 tysiąca złotych w przypadku kobiet. Na większe wypłaty mogą liczyć mężczyźni - tu średnia kwota wypłacana przez ZUS to około 2600 złotych.

ms/ds