fot. cerkiew w Szczecinku
Różnica ta wynika z używania przez Kościoły wschodni i zachodni odmiennych kalendarzy - kościół greckokatolicki oraz prawosławny używa tzw. kalendarza juliańskiego, natomiast Kościół rzymskokatolicki kalendarza gregoriańskiego.

Tego dnia obowiązuje post, a wieczorem domownicy zasiadają do uroczystej wieczerzy. Na stole pani Anny Kimak-Cysewskiej z Koszalina tradycyjnie pojawia się 12 potraw, a pod obrusem siano:

- Na stole wigilijnym pojawiają się pierogi, kapusta z grochem, barszcz z uszkami, ryby pod różnymi postaciami. Drożdżowe placki z makiem smażone na oleju lub kluski z makiem. Do picia kompot z suszu. Szczególną potrawą, która pojawia się na Wigilii to kutia. A to, czym dzielimy się przed posiłkiem to prosfora.

Po wigilijnej kolacji wierni spotykają się w cerkwi, gdzie odprawiane jest Poweczerie Wielkie, odpowiednik rzymskokatolickiej Pasterki. Dopiero po tym nabożeństwie odprawiana jest główna bożonarodzeniowa Liturgia sprawowana pierwszego dnia Bożego Narodzenia. Zapraszamy zatem do słuchania Poweczeria Wielkiego, które w Polskim Radiu Koszalin transmitowane będzie dziś wieczorem od godz. 20.30 ze szczecineckiej Cerkwi greckokatolickiej.

aw/ds