fot. tt/Murielle Champion
Jest finał sporu o pomnik św. Jana Pawła II we francuskim Ploërmel. Monument – wraz z krzyżem – pozostanie w mieście, zostanie jedynie nieco cofnięty, żeby znajdował się na terenie należącym do kościoła. O przejęcie pomnika starał się m.in. Słupsk.

O decyzji Francuzów poinformowała „Gazeta Polska Codziennie”. Według gazety prace związane z przesunięciem pomnika mogą rozpocząć się jeszcze w styczniu.

Spór o pomnik polskiego papieża w Ploërmel w Bretanii odsłonięty w 2006 roku ciągnął się od października ubiegłego roku. Wówczas Rada Stanu podjęła decyzję o usunięciu krzyża z pomnika – „ostentacyjnego symbolu religijnego”, który „łamie zasadę świeckości państwa”. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że umieszczanie oznak religijnych w miejscach publicznych stanowi naruszenie prawa z 1905 roku o laickim charakterze państwa francuskiego. Ustawa miała być kompromisem między katolikami sprzeciwiającymi się oddzieleniu państwa od kościoła i zwolennikami takiego rozwiązania po stronie sił republikańskich.

Ówczesna premier Beata Szydło zaproponowała przeniesienie pomnika w całości do Polski. Chęć przyjęcia monumentu zadeklarowali 28 grudnia radni Słupska. Podobne inicjatywy podjęto także w Zakopanem, Sochaczewie i Rzeszowie.

TVP Info/ar

Czytaj więcej