fot. pixabay.com
Rozszerzony zostanie zakres spraw urzędowych do załatwienia drogą elektroniczną. Porozumienie w sprawie regionalnego geoportalu podpisali wczoraj Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i starostowie powiatów.

Dzięki wartemu ok. 50 milionów złotych projektowi będzie można uzyskać decyzje, dostęp do map, planów zagospodarowania przestrzennego, czy złożyć wnioski i uiścić opłaty. A to tylko przykłady spraw, które będziemy mogli załatwić elektronicznie.

- Ten projekt zintegruje systemy informatyczne dotyczące informacji przestrzennych, co ułatwi pracę administracji, ale przede wszystkim każdemu, kto jest zainteresowany ewidencją przestrzenną pozwoli w sposób łatwiejszy i komfortowy uzyskać tego typu dane - podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz.

Do projektu przystąpiły już samorządy Szczecina i Koszalina oraz powiaty: białogardzki, gryficki, kamieński, kołobrzeski, policki, pyrzycki, wałecki oraz szczecinecki. Kolejne dołączą w najbliższym czasie. Swoje zaangażowanie w projekt zadeklarowały władze wszystkich powiatów regionu.

Przedsięwzięcie zakłada zakup sprzętu i oprogramowania niezbędnego do uruchomienia e-usług umożliwiających obsługę mieszkańców i przedsiębiorców Pomorza Zachodniego w zakresie spraw dotyczących procedur administracyjnych związanych z szeroko rozumianą gospodarką przestrzenną. Oznacza to dostęp do baz danych przestrzennych, map, ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenów i wielu innych zbiorów za pośrednictwem komputera. Nie ruszając się z domu, załatwimy część spraw w Urzędzie Marszałkowskim i starostwach powiatowych, przede wszystkim związanych z geodezją i kartografią. Mogą to być m.in. decyzje wydawane przez Wydział Ochrony Środowiska, ale też sprawy prowadzone przez Wydział Inwestycji i Nieruchomości, Rolnictwa i Rybactwa (np. zgłaszanie produktów tradycyjnych itp.), czy Biuro Geodezji.

Podobnie rzecz ma się z jednostkami województwa. Geoportal regionalny obejmie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (np. zajęcie pasa drogowego – imprezy, wyścigi, przemarsze) i Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej. Starostwa powiatowe, które zaangażowały się w projekt będą mogły zaoferować wiele usług w formie elektronicznej. To choćby wydanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków z możliwością opłacenia on-line.

Projekt zakłada również cyfryzację zasobów geodezyjnych i kartograficznych w powiatowych ośrodkach geodezji i kartografii w województwie. To także modernizacja i dostosowanie istniejących baz danych, a także tworzenie danych przestrzennych wchodzących w skład państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, między innymi: Bazy Danych Obiektów Topograficznych 500, Ewidencji Gruntów i Budynków, Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu, Bazy Danych Szczegółowej Osnowy Geodezyjnej oraz innych danych o charakterze przestrzennym.

To olbrzymie ułatwienia we współpracy między jednostkami administracji. Mówił o tym prezydent Koszalina Piotr Jedliński  - Obecnie są problemy z jednolitością danych. Każde starostwo ma swój geoportal, a tam są inne dane. Wymaga to wysiłku, aby się tego nauczyć. Tworzony geoportal regionalny zapewni ujednolicenie informacji. Każdy mieszkaniec województwa będzie miał to samo na ekranie. To wielkie ułatwienie dla osób projektujących, prowadzących firmy, ale i dla osób, które potrzebują takich danych dla celów prywatnych.

Redakcja/wzp.pl/ar