fot. pis.org
Po południu w Warszawie zbierze się Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Najważniejsi politycy partii rządzącej będą rozmawiać o bieżących tematach politycznych, w tym o rekonstrukcji rządu. W grę wchodzi nawet wymiana premier Beaty Szydło.
W skrócie
  • Wg członków PiS naturalnym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński.
  • Pozostali kandydaci to Mateusz Morawiecki i Beata Szydło.
  • Wieczorem odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego PiS.
  • Premier Szydło i prezes Kaczyński biorą właśnie udział w spotkaniu z prezydentem.

Komitet Polityczny to 33 najważniejszych polityków PiS - w tym między innymi Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. To właśnie te osoby są najczęściej wymieniane w dyskusji o tym, kto powinien zostać albo pozostać szefem rządu.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że dla wielu członków jej formacji naturalnym kandydatem na premiera jest prezes Jarosław Kaczyński, ale nic nie jest przesądzone. „Trudno jest powiedzieć, czy poza Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim, Beatą Szydło będą rozpatrywane jeszcze inne kandydatury” - przekazała Beata Mazurek.

Poseł PiS Jacek Sasin mówił w radiowej Jedynce, że Mateusz Morawiecki jako wicepremier, minister finansów i rozwoju może się pochwalić dużymi osiągnięciami. „Jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, wzrost gospodarczy, uszczelnienie systemu podatkowego, to to wszystko wskazuje, że to jest człowiek, który oczywiście mógłby taką funkcję premiera, trudną, zaszczytną, sprawować” - ocenił Jacek Sasin.

Wiceprezes PiS Adam Lipiński uważa, że naturalnym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński. „Natomiast jakby prezes się nie zdecydował, to najlepszym kandydatem jest Mateusz Morawiecki” - stwierdził polityk partii rządzącej, dodając, że nowy rząd powinien powstać przed świętami Bożego Narodzenia.

Wieczorem - po posiedzeniu Komitetu Politycznego - ma odbyć się wyjazdowe posiedzenie Klubu Parlamentarnego PiS.

IAR/ez