fot. en.kremlin.ru
Władimir Putin będzie ubiegał się o reelekcję. Prezydent Rosji ogłosił swoją decyzję na spotkaniu z pracownikami fabryki samochodów GAZ. Przez ostatnich kilka miesięcy gospodarz Kremla unikał odpowiedzi na to pytanie, twierdząc, że „nie nadszedł jeszcze właściwy czas”.

Jeszcze kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji o reelekcji Władimir Putin nie chciał ujawnić, czy wystartuje w przyszłorocznych wyborach. Gdy w trakcie gali wręczenia nagród dla najlepszych wolontariuszy zapytali go o to młodzi ludzie, prezydent Rosji odpowiedział wymijająco, że podejmie decyzję w najbliższym czasie. „Jeśli podejmę taką decyzję, to czy wy i bliscy wam ludzie ją poprzecie?”- pytał Władimir Putin, a kilkanaście tysięcy osób odpowiedziało mu chórem: „tak”.

Na kolejnym spotkaniu, tym razem z pracownikami fabryki samochodów GAZ, ponownie zapytano Władimira Putina, czy będzie kandydował. Tym razem gospodarz Kremla odpowiedział: „tak, będę kandydował na urząd prezydenta Rosji”.

Wybory prezydenckie odbędą się w Rosji 18 marca przyszłego roku. Na razie Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu nie ogłosiła oficjalnie tej daty. Oprócz Władimira Putina chęć kandydowania zgłosiło już kilkanaście osób, w tym liderzy największych partii parlamentarnych oraz przedstawiciele opozycji: Ksenia Sobczak i Aleksiej Nawalny. Ten ostatni ze względu na ciążący na nim wyrok sądu najprawdopodobniej nie zostanie zarejestrowany.

IAR/ez