fot. tvp parlament/archiwum
Czterech wybitnych polskich uczonych odbierze dziś najważniejsze wyróżnienia naukowe w Polsce. Uroczysta gala wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tomasz Poprawka z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wyjaśnia, że osiągnięcia naukowe dotychczasowych laureatów mają wymiar nie tylko lokalny, ale przede wszystkim międzynarodowy. Badacze z całego świata czerpią z wiedzy i informacji, które dostarczają im laureaci tej nagrody.

Za wykazanie istnienia fal grawitacyjnych nagrodę odbierze profesor Andrzej Trautman. Profesora Krzysztofa Pomiana wyróżniono za pionierskie badania dziejów kolekcjonerstwa. Profesor Piotr Trzonkowski odbierze nagrodę za wykorzystanie limfocytów regulatorowych do walki z nieuleczalnymi chorobami autoimmunologicznymi. A profesor Daniel Gryko wyróżniony został za syntezę i charakterystykę koroli, czyli barwników organicznych o licznych zastosowaniach.

Wyróżnienia są przyznawane za „szczególne osiągnięcia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata”.

Nagrody są przyznawane od 1992 roku. Do tej pory uhonorowano nimi 95 badaczy.

IAR/ds