fot. pixabay.com
Prezentacja filmów ukraińskich wyprodukowanych w ostatnich latach odbędzie się w dniach: 12, 14 i 16 grudnia 2017 roku (wtorek, czwartek i sobota) w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela (Plac Polonii 1) oraz w dniach: 15 i 17 grudnia 2017 roku (piątek i niedziela) w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta (ul. Solna 1).

Związek Ukraińców w Koszalinie zaprasza na Przegląd Kina Ukraińskiego. Jego celem jest przybliżenie polskiemu społeczeństwu współczesnej ukraińskiej kinematografii, a za pośrednictwem prezentowanych filmów również kultury oraz historii ukraińskiej kinematografii. Mieszkańcy Koszalina i Kołobrzegu będą mieli okazję do spotkania z wysoką kulturą ukraińską w doskonałym wydaniu.

W Koszalinie w ramach Przeglądu odbędzie się m.in. prezentacja filmu „Dom architekta Horodeckiego” - pierwsza część nowego cyklu filmów dokumentalnych Wiesława Romanowskiego pod tytułem: „Świat, który nie może zginąć”. Autor filmu urodził się w Koszalinie, jest absolwentem szkoły podstawowej nr 4 i Technikum Drogowego, obecnie Zespół Szkół im. Stanisława Lema. Był korespondentem zagranicznym TVP w Kijowie, jest autorem filmów dokumentalnych „Znak Pokoju” o Andrzeju Drawiczu i „Feliks znaczy szczęśliwy” -  biografii Feliksa Dzierżyńskiego. Autor książek: „Ukraina Przystanek Wolność” Wydawnictwo Literackie 2007, „Bandera terrorysta z Galicji” Demart Warszawa 2009 i w tym samym wydawnictwie „Bandera ikona Putina” Warszawa 2017. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i „Gazetą Prawną”.

Prezentacje filmów będą odbywać się w godzinach: 16.00-21.00. Szczegółowy program wkrótce.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

aj