fot. archiwum PRK/Ewelina Żuberek
O planach budowy nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej poinformował dziś w Koszalinie wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. Nowy obiekt stanie przy ulicy Monte Cassino.

Ta lokalizacja ma wiele zalet, podkreślił wojewoda. To między innymi odległość od zwartej zabudowy i dobre skomunikowanie z poszczególnymi dzielnicami oraz bliskość do drogi S6.

- W dzisiejszych czasach straż pożarna nie tylko gasi pożary. Większość interwencji to wyjazdy do wypadków. I to właśnie to kryterium wzięliśmy pod uwagę podczas wybierania lokalizacji nowych jednostek - podkreślił Krzysztof Kozłowski.

Budowa nowej siedziby koszalińskiej straży ma kosztować 13,5 miliona złotych. Prace mają być podzielone na 3 etapy. Pierwszy ma rozpocząć się w przyszłym roku. Jego koszt to trzy i pół miliona złotych. Taka kwota będzie zabezpieczona w budżecie państwa - zapewnił Paweł Szefernaker, minister w kancelarii premiera i poseł ziemi koszalińskiej PiS. Przygotował on w tej sprawie poprawkę do budżetu, pozytywnie zaopiniowaną przez Komisję Finansów Publicznych.

- Budżet państwa stać na to, by rozpocząć budowę strategicznej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Te 3,5 miliona pokryje przyszłoroczne potrzeby na budowę jednostki w Koszalinie - powiedział Paweł Szefernaker.

Nowa siedziba dla koszalińskich strażaków stanie na gruntach przekazanych na ten cel przez miasto. Obiekt ma być gotowy w 2020 roku. Obok budynku powstać ma profesjonalny plac do ćwiczeń, będzie tam także miejsce na boisko i bieżnię.

AP/ez