fot. materiały prasowe SW w Słupsku
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka ma powstać Ośrodek Autoprzeszczepów Szpiku Kostnego. Będzie to drugi tego typu oddział na Pomorzu.

Decyzja o wsparciu ma zostać podjęta podczas najbliższej sesji. Szpital ma już projekt przebudowy oddziału i pozwolenie na budowę. Na początku 2018 r. ma rozpocząć się remont tak, aby jeszcze w przyszłym roku ośrodek zaczął działać. Na stworzenie centrum przeszczepów potrzeba 3 mln zł –  najwięcej  na przebudowę oddziału oraz budowę banku szpiku. Uchwałę o przeznaczeniu 50 tys. złotych podjął już powiat słupski.

Jak przekonuje dr n. med. Wojciech Homenda, ordynator Oddziału Hematologii i wojewódzki konsultant do spraw hematologii, utworzenie ośrodka autoprzeszczepów jest niezmiernie ważne. –  Liczba chorych wzrasta z miesiąca na miesiąc. Takie centrum da im możliwość leczenia i wyleczenia – zaznacza.

W ciągu roku w Słupsku na nowotwory krwi leczonych jest prawie 3 tys. pacjentów. Na Oddziale Hematologii nie przeprowadza się autoprzeszczepów szpiku, które czasem są jedynym ratunkiem dla chorych. Pacjenci są leczeni w Gdańsku.

UMWP/ds