fot. iwm.org.uk/Ashwood Terry - No 1 Army Film & Photographic Unit
W czasie II wojny światowej Polacy znaleźli schronienie na Bliskim Wschodzie. W 1942 roku z zesłania wraz z generałem Władysławem Andersem przybyło prawie 120 tysięcy Polaków. Dla upamiętnienia tej rocznicy w Isfahanie zorganizowano wiele wydarzeń kulturalnych.

Jednym z nich jest wystawa unikatowych zdjęć wykonanych w czasie wojny, dokumentujących pobyt Polaków w Iranie. Fotografie stanowią część wielkiej kolekcji negatywów, która została odnaleziona przez historyk sztuki Parisę Damandan.

Inne wydarzenie, które będzie towarzyszyło obchodom rocznicy to inauguracja projektu „Cafe Polonia”. Otworzy go irański kurator sztuki Amin Fakhari. „Cafe Polonia” ma przypominać o kawiarni będącej centrum kulturalnym i politycznym polskich uchodźców. W czasie II wojny światowej powstały dwie takie placówki: w Teheranie i Isfahanie. Jednak ich historia nie została jeszcze opisana. - Na wystawie zdjęć Dzieci z Isfahanu zobaczyć można przedstawienie trzech polskich piekarzy. Może właśnie oni pracowali w „Cafe Polonia” znanej ze swoich pączków, ciast i lodów. Ale jeszcze tego nie wiemy. To dopiero początek projektu, który ma nam opowiedzieć więcej o relacjach polsko-irańskich - tłumaczy Fakhari.

Wieczorem polsko-irańska publiczność zobaczy przedstawienie teatralne przybliżające losy polskich tułaczy. Scenariusz sztuki oparty został na dokumentach archiwalnych, a napisany przez jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy irańskich - Mohammada Charmshira.

W uroczystościach uczestniczy minister Anna Anders - córka generała Andersa, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki i burmistrz Isfahanu Ghordata Noroozi.

IAR/ds