fot. Przemysław Grabiński
Koalicję tworzą m.in. działacze Stowarzyszenia Nigdy Więcej, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Komitetu Obrony Demokracji oraz partii Razem i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Chcą walczyć z dyskryminacją, rasizmem i wykluczeniem.

Przyczynkiem do zawiązania koalicji był m.in. niedawny incydent, do którego doszło w Pile - 19-letni mężczyzna z kastetem i wiatrówką groził pracującemu w Pile Hindusowi.

- Chcemy, by do takich zdarzeń nie dochodziło. Naszym celem jest to, żeby Piła była miastem otwartym, tolerancyjnym i miastem ludzi życzliwych - mówi jeden z inicjatorów ruchu „Piła ponad podziałami”, Grzegorz Marciniak:

Konferencji prasowej, na której ogłaszano powstanie koalicji przysłuchiwał się przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej. Zdaniem Wszechpolaków ta inicjatywa może sprawić, że Piła niesłusznie wpisze się na „rasistowską mapę Polski”.

- W naszych realiach to rozdmuchany temat. To tworzenie samemu problemu, aby go później rozwiązać - mówi Michał Zimny z Młodzieży Wszechpolskiej.

Koalicja „Piła ponad podziałami” chce m.in. organizować akcje edukacyjne i happeningi, które mają zwracać uwagę na problemy rasizmu, homofobii i wykluczenia.

pg/ar

Posłuchaj

Grzegorz Marciniak, jeden z inicjatorów ruchu „Piła ponad podziałami”
Michał Zimny z Młodzieży Wszechpolskiej