fot. flickr.com
O tym dyskutują w Kołobrzegu dyrektorzy szkół, samorządowcy, kuratorzy oświaty i przedstawiciele administracji rządowej. Rozpoczął się Zachodniopomorski Kongres Oświaty.

Jednym z ważnych tematów będą zmiany w finansowaniu oświaty - powiedział w rozmowie z Radiem Koszalin Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji:

- Ta ustawa, którą przyjął parlament zmienia kwestię w kilku ważnych obszarach, ale nie w tym zasadniczym, czyli finansowania oświaty publicznej. Przyjęty kiedyś system głosił, że pieniądz idzie za uczniem. Wymaga on istotnej modyfikacji przy gigantycznym niżu.

W ostatnich latach szkolnictwo zawodowe produkowało około 40 procent osób bezrobotnych. Minister Maciej Kopeć dodał, że model ten wymaga zmian, bo nie przystaje do rzeczywistości:

- Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które nastąpiły w ostatnich latach. Bardzo szybko malejące bezrobocie, duży wzrost gospodarczy i za tym powinny iść zmiany mentalne. Rodzice, którzy wypracowali strategię dla swoich dzieci starali się unikać szkolnictwa zawodowego, a ścieżka kariery raczej prowadziła przez licea ogólnokształcące i szkołę wyższą.

W Zachodniopomorskim Kongresie Oświaty bierze udział 100 gości z całej Polski. W programie referaty, prezentacje i panele dyskusyjne. Kongres potrwa do jutra.

ik/ds