fot. pexels
Niecałe 14 procent Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w najbliższym roku. Work Service już po raz siódmy opublikował raport przedstawiający dane o migracjach zarobkowych Polaków.

14 procent jest wynikiem mocno naturalnym - mówi dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service S.A. Andrzej Kubisiak. Tłumaczy, że dla wielu osób różnice płacowe między Polską a krajami zachodniej Europy „nadal pozostają bardzo wyraźne”.

Z raportu „Migracje zarobkowe Polaków VII” wynika, że coraz więcej osób nie chce jednak wyjeżdżać za granicę. Około 40 procent Polaków zadeklarowało, że nie myśli o wyjeździe. Jest to wynik o pięć punktów procentowych wyższy, niż jeszcze rok temu - informuje Andrzej Kubisiak. Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service S.A. dodaje, że „przyczyniła się do tego lepsza sytuacja w na rynku pracy w Polsce”.

Raport wskazuje, że najpopularniejszym kierunkiem migracyjnym Polaków są Niemcy. Tam pracę chce podjąć około 32 procent badanych. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania - wybiera się tam 19 procent ankietowanych. Co czwarta osoba chce wyjechać za granicę tylko na okres 3 miesięcy.

IAR/ez