fot. pixabay.com
Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?”. Kobiety i mężczyźni tak samo narażeni są na takie powikłania chorobowe jak: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, choroby nerek i oczu.

Profesor Maciej Małecki - prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreśla, że kobiety chore na cukrzycę mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Wraz z cukrzycą pojawia się problem płodności, zajścia w ciążę i jej donoszenia oraz urodzenia zdrowego dziecka. To jest olbrzymie wyzwanie dla pacjentki i całego systemu opieki zdrowotnej - zwraca uwagę profesor.

Inne problemy chorych na cukrzycę dotyczą tylko mężczyzn - mówi profesor Maciej Małecki. Takim wstydliwym problemem jest ten związany z impotencją. Można mu jednak zapobiegać przez właściwą kontrolę glikemii - przekonuje.

Profesor Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii podkreśla, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną - coraz mniej się ruszamy, a coraz więcej jemy. To wpływa na powstawanie otyłości i występowanie chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca, czy nadciśnienie - tłumaczy. Krzysztof Strojek dodaje, że teoretycznie wiemy, skąd bierze się ta choroba. Jednak czym innym jest wiedzieć, a czym innym zrealizować w praktyce zalecenia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i odpowiedniego sposobu odżywiania - zaznacza.

IAR/ds