fot. Marcin Szydlik
Więcej miejskiej zieleni, nowe alejki i skwery - to założenia projektu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, na który do 2020 roku planuje się wydać ponad 17,5 mln zł.

Dziś w Szczecinku podpisano umowy o dofinansowania projektów w poszczególnych gminach należących do związku. Projekt polega na zrewitalizowaniu istniejących parków, ale pojawią się też nowe zielone miejsca i nasadzenia - mówi Polskiemu Radiu Koszalin Waldemar Miśko, przewodniczący Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

- Projekt nazywa się „Poprawa jakości środowiska miejskiego”. Chodzi o rewitalizację parków, które znajdują się w naszych parkach, co przyczyni się do poprawy środowiska. Działania będą miały także efekt wizualny
- wyjaśnia.

Roman Wójcik - zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślił, że najważniejsze jest to, że miasta i gminy potrafią działać wspólnie.

- Powiat i miasta dostały dofinansowanie dzięki temu, że złożyli projekt wspólnie. Będzie jeszcze kolejny konkurs, w którym będziemy kryterium powierzchni zrewitalizowanej zmieniać na kryterium wartości przyrodniczej i rekreacyjnej - mówi.

Poseł PiS Małgorzata Golińska podkreśliła, że wygląd najbliższego otoczenia jest ważny dla mieszkańców:- Nie da się ukryć, że to, co mieszkańców boli najczęściej, to zanieczyszczone powietrze, brak czystej wody i zieleni. Wszelkie działania, które pozwolą nam przywracać zieleń są jak najbardziej wskazane - mówi.

Projekt będzie realizowany w Białogardzie, Kołobrzegu, Szczecinku oraz w gminach Borne Sulinowo, Gościno, Karlino, Połczyn-Zdrój, Tychowo i w powiecie szczecineckim.

MS/ez