fot. pixabay.com
Od dzisiaj powinna działać nowa platforma Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK 2.0. Wprowadza ją Ministerstwo Cyfryzacji, ale na razie z problemami.

W związku z tym w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie nie można załatwić żadnych spraw związanych z rejestracją pojazdów (np. zarejestrowanie i zbycie auta, a także jego wyrejestrowanie lub przerejestrowanie). Bliższych informacji na ten temat udzielają pracownicy Wydziału. Dziś trudno określić, kiedy sytuacja wróci do normy.

Wdrożenie w życie Centralnej Ewidencji Pojazdów oznacza, że wszystkie służby będą miały dostęp do stale aktualizowanej bazy danych. System to także nowe obowiązki. Stacje Kontroli Pojazdów będą musiały jeszcze przed badaniem technicznym wprowadzić do bazy wszystkie dane samochodu. Nawet negatywny wynik badania zostanie odnotowany w systemie. Ma to ukrócić zjawisko tak zwanej turystyki przeglądowej. Dotychczas kierowca z negatywnym wynikiem badania technicznego, który nie został odnotowany w systemie, mógł jechać do innej , mniej restrykcyjnej stacji.

Skutkiem nowego rozwiązania będzie po pierwsze konieczność opłacenia takiego badania niezależnie od wyniku, po drugie wykonanie kolejnego badania już po usunięciu usterek, co też będzie kosztować. Wszystko zostanie odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji zapewniają, że w czasie pierwszych dni działania system będzie stale monitorowany, a ewentualne usterki bardzo szybko usuwane.

Redakcja/IAR/ez