W poniedziałek 23 października Radiowy Klub Obieżyświata odwiedził Robert „Robb” Maciąg. Opowiedział o wyprawie na krańce świata - tym razem o Pamirze.

Pamir jest miejscem na peryferiach. Nie ma prądu, nie ma drzew ani tabletek od bólu głowy i setek innych rzeczy, bez których Europejczyk nie potrafi już żyć. Przewrotnie śmiesznie jest być peryferiami, marginesem w miejscu, które ktoś nazwał Azją Środkową. Jakież w tym szyderstwo i niezamierzona złośliwość!

Pamir jest czymś więcej niż tylko górzystym krajobrazem. Jest dowodem na to, że człowiek zawsze znajdzie sposób, by zamieszkać tam, gdzie chce i tak czy owak będzie się zawsze starał przezwyciężyć naturę. Pamir to także dowód na to, że im bardziej nieprzyjazny krajobraz, tym bardziej przyjaźni ludzie. Życie w Pamirze jest pełne kontrastów. Szybkie zwalcza się z powolnym i wciąż pozostaje jego nieodłączną częścią. Serce wali Ci jak oszalałe, a kroki pozostają powolne. Krew krąży tak szybko, że zawsze szumi Ci w uszach, a Ty sam ledwo się ruszasz. Oddech masz szybki, płytki i urywany, a kroki powolne i ślamazarne. Krajobraz puszy się pięknem i malowniczością, a trudno w nim żyć.

Robert „Robb” Maciąg Podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”.
 Urodzony w 1974 roku, we Wrocławiu. 
Pasjonat podróży. Fotograf z zamiłowania, pedagog, pisarz i (czasami) dziennikarz. Laureat dwóch TRAVELERów miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku). 
Mieszka w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Uwielbia fotografować ludzi.

Do tej pory ukazało się sześć książek autorstwa Roberta „Robba” Maciąga:„ Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”; „Rowerem w stronę Indii”; „Podręcznik Przygody Rowerowej”; „Tysiąc Szklanek Herbaty”; „Dobków=Wyspa” oraz „Henryka Sytnera Wakacje Na Dwóch Kółkach”. Właśnie powstaje nowa, która ukaże się jeszcze w 2017 roku.

fot. Robert ROBB Maciąg
fot. Robert ROBB Maciąg
fot. Robert ROBB Maciąg
fot. Robert ROBB Maciąg
fot. Robert ROBB Maciąg