Żywe, pełne twardych dyskusji z udziałem gości, tematyczne „półgodzinki”, nowa oprawa publicystycznych wieczorów oraz rasowy program interwencyjny – to nowe propozycje programowe Polskiego Radia Koszalin, które już od poniedziałku zagoszczą w odświeżonej, jesiennej ramówce.

- Nowe elementy anteny, zwłaszcza codzienne, półgodzinne audycje zdominowane przez żywą dyskusję, które pojawią się w bardzo dobrym czasie antenowym, bo między godz. 13:30 a 14:00 - łączyć ma jasny klucz: ważki, aktualny temat, reprezentatywni goście i... zero Wersalu – mówi Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy i zastępca redaktora naczelnego naszej stacji. - Taka formuła to w istocie odpowiedź na liczne sygnały naszych słuchaczy, którzy skarżą się na media, że wszystkiego jest za dużo, za szybko, a na dodatek „po łebkach”. Rzeczywiście, współczesny przekaz medialny przypomina często informacyjną nawałnicę i gubi gdzieś po drodze szczegół. A w nim, jak wiadomo, tkwi diabeł. Jeden ze słuchaczy ujął to tak: „Jest jakaś ważna, lokalna sprawa. Media przelatują nad nią z prędkością dźwięku i już zajmują się kolejną, więc wiem tylko, że ktoś coś. A ja bym chciał taką sprawę mieć ogryzioną do kości”. Chcemy wyjść naprzeciwko temu oczekiwaniu, zwłaszcza że w ten sposób poszerzamy ofertę misyjną stacji, jednocześnie jeszcze szerzej otwierając się na opinie różnorodnych środowisk.

Na tapetę, codziennie, pomiędzy pasmem „Radio Koszalin na Dobry Dzień” a popołudniowym „Studiem Bałtyk”, będziemy brać i rozpracowywać jedną, dwie najważniejsze, często palące sprawy, które dotyczą: okolic sportu (poniedziałek), samorządu (wtorek), codziennych ludzkich spraw – w interwencji (środa), kultury (czwartek) i opinii (piątek). Dzięki kompetencjom naszych doświadczonych i lubianych dziennikarzy i publicystów oraz wiedzy zaproszonych gości, będziemy wnikać w głąb konkretnej sprawy, weźmiemy pod lupę istotne dla niej zjawiska, przenicujemy trendy, zajrzymy za jej kulisy. Postawimy twarde pytania, zażądamy jasnych odpowiedzi, zderzymy je z opiniami naszych słuchaczy.

„Półgodzinki”, czyli do kości
Jak będzie wyglądał tygodniowy układ nowych tematycznych audycji dyskusyjnych?

Poniedziałek - „Sportowy magiel”
godz. 13:30 – 14:00

Sport to nie tylko wyniki. To także rywalizacja osobowości, infrastruktura, pieniądze, interesy, zależności, czasem polityka. Zaglądamy za kulisy.

Gospodarzem programu jest red. Cezary Szewczyk

Wtorek - „Rządzi-My”
Forum Samorządowe Polskiego Radia Koszalin
godz. 13:30 – 14:00

Większość spraw, które dotykają nas w codziennym życiu – od dziurawej drogi po spory zakres obywatelskich wolności – to domena lokalnych samorządów. Bierzemy na tapetę uchwały, zderzamy oficjalne z nieoficjalnym, prezentujemy opinie.

Gospodarzami programu są – na zmianę, w systemie tydzień na tydzień – red. Anna Popławska i red. Piotr Głowacki

Środa - „Jest sprawa”
Interwencje Polskiego Radia Koszalin
godz. 13:30 – 14:00

Pojedynczy człowiek kontra procedury, instytucje, władza – przy takim zderzeniu statystyczny Kowalski nie jest, niestety, w komfortowej sytuacji, często zaś bywa, osamotniony, w dramatycznej. Zapytamy, rozliczymy, pomożemy.

Gospodarzem programu jest red. Andrzej Rudnik

Programowi towarzyszy stały, bezpłatny dyżur prawnika w siedzibie Polskiego Radia Koszalin (ul. Piłsudskiego 41, parter) w każdą środę w godz. 15:00 – 17:00 (począwszy od 11 bm.)

Czwartek - „O!Kultura”

godz. 13:30 – 14:00

Kino, teatr, koncert, książka... Tak, to lokalna kultura, ale przecież nie cała. To także starcie osobowości, nowe koncepcje, kontrowersyjne projekty, ambicje. Ale też nowe zjawiska subkulturowe i masowe, kontekst polityczny i samorządowy, pieniądze... Prześledzimy anatomię lokalnej kultury, zaglądając w sfery, których nie widać gołym okiem i zadamy pytania, które nie padają powszechnie.

Gospodarzem programu jest red. Danuta Czerniawska

Piątek - „Docinek”
- Komentarze w Polskim Radiu Koszalin
godz. 13:30 – 14:00

Polityka i życie, wydarzenia, zjawiska, prognozy, globalnie i lokalnie – a wszystko to w zderzeniu różnorodnych, subiektywnych opinii zaproszonych do studia dziennikarzy lokalnych: radiowych, prasowych, internetowych, telewizyjnych.

Gospodarzami programu są - na zmianę, w systemie tydzień na tydzień – red. Aleksandra Kupczyk i red. Andrzej Watemborski

W klimacie muzyki i reportażu

Od tygodnia nowy kształt i oprawę ma już poszerzone pasmo Radio Koszalin w Dobrym Klimacie, które w godz. 17:00 – 21:00 - pod skrzydłami cenionych i lubianych prezenterów: red. Adriana Adamowicza i red. Sylwestra Podgórskiego – łączy dziś publicystykę kulturalną i społeczną – w tym tak ceniony przez naszych słuchaczy reportaż, powstający w ramach Studia Reportażu Polskiego Radia Koszalin, pod kierownictwem red. Jolanty Rudnik, znanej i wielokrotnie nagradzanej reportażystki naszej stacji.

Nowa formuła pasma elastycznie i – mamy nadzieję, iż uznacie Państwo, że atrakcyjnie i logicznie – prezentuje treści związane z kulturą popularną (ciekawostki, wywiady z artystami, relacje z wydarzeń kulturalnych, recenzje), przez publicystycznie ujęte zjawiska i wydarzenia o charakterze społecznym (zdrowie i ekologia, rodzina i społeczeństwo obywatelskie, przeciw wykluczeniom), po klasyczny reportaż, czy debatę (np. tak jak dotąd w poniedziałki możecie się Państwo spodziewać reportażu w ramach „Klubu historycznego”, podobnie jak „Magazynu międzynarodowego”, programu red. Piotra Semki i red. Piotra Cywińskiego – w każdy ostatni wtorek miesiąca). Na zmianach w jesiennej ramówce zyskają też fani muzyki na antenie Polskiego Radia Koszalin – autorskie audycje muzyczne od poniedziałku do piątku będą emitowane w godz. 21:00 – 00:00, co oznacza, że pasma z cyklu „Na dobrą noc” będą trwały godzinę dłużej! W gronie prezenterów autorskich audycji muzycznych znajdziemy oczywiście: Przemysława Mroczka, Beatę Górecką–Młyńczak, Janusza Lendziona, Adriana Adamowicza, Sylwestra Podgórskiego, Tomasza Trana i Arkadiusza Wilmana.

Jak wskazuje Piotr Kobalczyk, szef programowy anteny, odświeżona ramówka ma przynieść słuchaczowi trzy elementarne korzyści: - Dzięki poszerzeniu oferty publicystycznej i szerszej palecie punktów widzenia - wiedzieć jeszcze więcej o tym, co dzieje się wokół nas, dzięki większej elastyczności anteny – mieć większy komfort słuchania, a dzięki poszerzonej ofercie muzycznej – mieć jeszcze więcej przyjemności, jaką niesie naprawdę dobra nuta, grana w Polskim Radiu Koszalin.

redakcja/jr