fot. archiwum PRK
Kierowca ciężarówki odpowie za śmiertelny wypadek przy budowie tarczy antyrakietowej. Do Sądu Rejonowego w Słupsku trafił już akt oskarżenia.

Ryszard W. zasiądzie na ławie oskarżonych pod zarzutem nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i doprowadzenia do śmierci pracownika budowy amerykańskiej bazy. Do wypadku doszło 1 marca tego roku.

Według ustaleń śledczych podczas manewru cofania kierowca ciężarówki przygniótł pracownika obsługującego zagęszczarkę do utwardzania kruszywa. Mężczyzna zmarł mimo podjętej na miejscu akcji ratunkowej.

Jak informuje prokurator Paweł Wnuk, Ryszard W. „wykonując w warunkach utrudnionej widoczności manewr cofania, nie zachował wymaganej ostrożności, a w szczególności nie zapewnił sobie pomocy przy obserwacji drogi innych osób”. Wśród pośrednich przyczyn wypadku było także nieogrodzenie miejsca pracy zagęszczarki, czy też nieskuteczny nadzór nad wykonywanymi pracami. Jednak, jak dodaje prokurator, te czynniki „nie pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z tragicznym wydarzeniem”.

Oskarżony nie przyznał się do winy, złożył wyjaśnienia po części zgodne z ustaleniami śledztwa. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

MS/ez

Czytaj więcej