fot. KPRP
Na terenie całego województwa pomorskiego wydano prawie 1300 decyzji o zwrot nienależnie pobranych świadczeń z programu „Rodzina 500 plus”. Do oddania jest 380 tysięcy złotych.

Tylko w Słupsku 50 rodzin musi oddać 52 tysiące złotych. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Klaudiusz Dyjas tłumaczy, że najczęstszą przyczyną odebrania świadczenia było ukrywanie faktycznych dochodów: - W większości są to sytuacje nie zgłoszenia podjęcia zatrudnienia, co równało się ze zwiększeniem dochodu i utratą możliwości otrzymywania 500 plus. Bywały też sytuacje, gdzie rodzic zgłosił wniosek, decyzja została wydana pozytywnie, ale po sprawdzeniu okazywało się, że dziecko przebywa w domu drugiego rodzica, w innej gminie - wyjaśnia dyrektor.

Klaudiusz Dyjas podkreśla, że wyłudzanie świadczenia wykrywane jest coraz szybciej, a pieniądze często trzeba zwracać z odsetkami: - Być może Ci ludzie myślą, że urzędy do tego nie dojdą i nie będzie trzeba zwrócić świadczenia. Naprawdę nie warto kombinować, bo może się okazać, że pieniądze trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami. Może dojść do takiej sytuacji, że należność będzie ściągana przez komornika - mówi.

W Słupsku w czterech przypadkach ujawniono wydawanie pieniędzy z programu 500 plus niezgodnie z przeznaczeniem.


IAR/ez