W Gdyni odbywa się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Liczba prezentowanych filmów dokumentalnych i fabularnych i ich poziom świadczy o dobrej kondycji polskiego kina. W Wieczornych Spotkaniach postaramy się określić, czego oczekujemy od polskich twórców, czy chcemy, jak sugerują politycy, filmów pokazujących bohaterstwo, martyrologię i heroizm Polaków czy raczej filmów o tematyce współczesnej. Zastanowimy się także, które filmy i dlaczego uważamy za kultowe i jaki wpływ mają na kształtowanie postaw odbiorców i ich świadomości.

W drugiej godzinie reportaż Anny Winnickiej pt. „Czy będę widzieć swoje dzieci?” Jest to opowieść o życiu Jagody Atłas, 29-letniej matki trojga dzieci, u której stwierdzono glejaka oka. Szansą na uratowanie wzroku jest protonowa kuracja, którą można przeprowadzić w Monachium, ale nie jest refundowana przez NFZ. Jej koszt to 130 tysięcy złotych. Chora i jej najbliżsi wierzą, że uda im się uzbierać pieniądze. Jagoda Atłas najbardziej boi się tego, że więcej nie zobaczy swoich dzieci.

Czwartkowe Wieczorne Spotkania zakończy „Cafe Europa” a w niej najnowsze i najważniejsze informacje z Unii Europejskiej.

Zaprasza Andrzej Rudnik