Dziś mija rok od wprowadzenia przez MSWiA Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W województwie zachodniopomorskim za pośrednictwem aplikacji policjanci odnotowali 18582 zgłoszenia, z których 8153 się potwierdziło.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danym regionie.

Mapa zawiera informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzieżach, rozbojach, wymuszeniach, bójkach, pobiciach, oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta”, przestępstwach na tle seksualnym, przestępstwach narkotykowych, przestępczości nieletnich itp. Uwzględnia ona również wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Policjanci weryfikują te sygnały, a jeżeli przekazane informacje się potwierdzają, wówczas wprowadzane są do mapy. Takie rozwiązanie umożliwia uszczegółowienie informacji nie tylko dotyczących samego miasta lub powiatu, ale dzielnicy, ulicy czy nawet osiedli. Dzięki niej mieszkańcy mogą na bieżąco reagować na zagrożenia i aktywnie współpracować z policją.

Mieszkańcy miasta i powiatu koszalińskiego zaznaczyli 2250 punktów, które potwierdziły się w 43%. Najczęściej wybieranymi punktami na mapie, które oznaczali były jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowa infrastruktura dróg, nieprawidłowe parkowanie pojazdów w centrum miasta, gromadzenie się osób i spożywanie alkoholu w obrębie sklepów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest TUTAJ.

Redakcja/ar