fot. Daria Sikorska

Radiowy Klub Obieżyświata odwiedził Zdzich Rabenda. To jedna z najbardziej kolorowych postaci w polskim świecie podróżniczym. Wyprawa po Polsce to przede wszystkim przygoda, dzikie zakątki pięknych polskich rzek oraz spotkania z wyjątkowymi ludźmi. Serdecznie na to spotkanie Państwa zapraszamy.

TYTUŁ PREZENTACJI: Dmuchanym kajakiem przez Polskę - 1200 kilometrów przygody

OPIS PREZENTACJI:  Pod koniec czerwca zeszłego roku dwójka młodych ludzi postanowiła zrealizować pewne szalone marzenie. Zdzich Rabenda wraz z Moniką Stefanek wyruszyli ze Śląska z dmuchanym kajakiem na plecach pociągiem i autostopem na sam koniec Polski i Unii Europejskiej - do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku z zamiarem przepłynięcia „na skos” od wschodniej do zachodniej granicy kraju ponad 1200 kilometrów największymi polskimi rzekami Bugiem, Narwią, Wisłą, Brdą, Kanałem Bydgoskim, Notecią, Wartą i Odrą.

Mimo wielu przeciwności losu i braku jakiegokolwiek doświadczenia (nigdy wcześniej nie pływali kajakiem) czterdzieści dni później po ogromnej ilości przygód, walki z żywiołem i własnymi ograniczeniami dotarli do wybrzeża Morza Bałtyckiego. To opowieść o pokonywaniu granic w każdym znaczeniu tego słowa.

Zdzich Rabenda – specjalista od ekstremalnych podróży na pełnym luzie. Swoje przygody opisuje na blogu Takie Tam z Tripa (https://www.facebook.com/takietamztripa ). Na co dzień prowadzi firmę TYŚ WIDZIOŁ ( www.tyswidziol.pl ) zajmującą się prezentacjami i warsztatami o tematyce etnologiczno- podróżniczej adresowanymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Sam o sobie:

W podróży staram się omijać udeptane ścieżki, wyznając zasadę „miej koniec języka za przewodnika”. Zawsze przekraczam własną strefę komfortu, szukając autentycznych spotkań z ludźmi i ich kulturą oraz miejscami, w których żyją. W tym celu zazwyczaj jako środek transportu wybieram rower, kajak, autostop lub piesze wędrówki. Obecnie mam za sobą ponad 50 odwiedzonych krajów na czterech kontynentach i sporo planów na przyszłość.

Uwielbiam długodystansową jazdę na rowerze, wspinaczkę wysokogórską, turystykę kajakową, fotografię, piłkę nożną, street art, gotowanie i dziką przyrodę.

Podróż kajakiem przez Polskę została nominowana przez redakcję miesięcznika National Geographic do prestiżowej nagrody TRAVELER w kategorii „Podróż Roku”.

fot. Daria Sikorska
fot. Daria Sikorska
fot. Daria Sikorska
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda
fot. Zdzich Rabenda