fot. pexels
To może być rewolucja w środowisku naukowym. O założeniach reformy szkolnictwa wyższego mówił dziś na naszej antenie Piotr Mueller.

Dyrektor biura Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest jednym z autorów projektu ustawy, która zostanie jutro zaprezentowana na Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie. Gość porannego programu Radia Słupsk mówił, że ministerstwo chce promować przede wszystkim jakość w systemie kształcenia. Polegać ma to m.in. na większej koncentracji na kształceniu doktorantów:

- Premier Jarosław Gowin zapowiedział, że od 2019 roku powstaną tzw. szkoły doktorskie i tam wszyscy doktoranci otrzymają stypendia, które pozwolą na to, by faktycznie skupić się na nauce. W projekcie ustawy zabezpieczamy również doktorantów przed tym, by byli tanią siłą roboczą.

Zgodnie z założeniami projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym zmienić ma się także rola rektorów. - Oni mają być menadżerami - mówi Piotr Mueller:

- Chcielibyśmy, aby rektor miał większe kompetencje w zarządzaniu uczelnią. Teraz wydziały wzajemnie ze sobą konkurują. Na dużych uczelniach dochodzi do tego, że są cztery takie same kierunki.

Pełne założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli tzw. konstytucji dla nauki zostaną zaprezentowane podczas Narodowego Kongresu Nauki, który rozpocznie się we wtorek w Krakowie. Wprowadzenie zmian planowane jest na październik 2018 roku.


MS/ez