fot. prk24.pl
To punkt konsultacyjny skierowany do cudzoziemców przebywających na terenie miasta. W odróżnieniu od instytucji działającej w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego, ma to być punkt informacyjny dotyczący spraw bieżących - mówi Agnieszka Wilczyńska ze Stowarzyszenia Amazonka, która prowadzi punkt.

- Mogą się zgłosić i uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu, podjęcia pracy. W przyszłości chcemy także zapewnić osobom, które będą tego potrzebowały asystentów, którzy będą pomagali w poruszaniu się po mieście, w wynajęciu mieszkań i w szkoleniu pracowników.

Magdalena Prusinowska, koordynatorka działania PORT-u
z ramienia wydziału zdrowia słupskiego ratusza dodaje, że ma to być miejsce bardzo użyteczne dla cudzoziemców.

- Punkt powstał po to, żeby obcokrajowiec miał świadomość, że można porozmawiać z kimś, kto będzie miał czas, aby załatwić np. sprawę w banku. Ktoś otrzymał dokument, którego do końca nie rozumie, to będzie mógł przyjść tutaj i wspólnie go przetłumaczyć.

PORT działa dopiero od kilku dni, ale już pojawiły się propozycje współpracy ze strony lokalnych instytucji. Chcą one za pośrednictwem punktu dotrzeć do cudzoziemców mieszkających w Słupsku i w okolicznych miejscowościach.

Punkt informacyjny prowadzi stowarzyszenie Amazonka i jest wspomagany przez urzędnika miejskiego ratusza.

ms/ds