fot. slupsk.pl
Fundamenty pierwszego słupskiego magistratu odnaleźli archeolodzy, którzy od tygodnia prowadzą badania na Starym Rynku w Słupsku. To niespodziewane znalezisko, bo pierwotnie liczono na odsłonięcie pozostałości po budynku ratusza z XVII wieku.

Okazuje się jednak, że wbrew wcześniejszym informacjom młodszy obiekt całkowicie rozebrano, a pod warstwą ziemi zostały starsze elementy - mówi archeolog Maciej Marczewski:

- Odkryliśmy bardzo dużo pozostałości fundamentów i murów budowli, które znajdowały się tam wcześniej. Wiedzieliśmy, że istniał tam ratusz, natomiast na temat jego wyglądu wiedzieliśmy bardzo niewiele, dlatego też te odkrycia są bardzo cenne.


Kierownik wykopalisk celowo nie używa określenia „średniowieczny ratusz”, bo najprawdopodobniej odsłonięta część to późniejsze dobudówki:

- Być może ten ratusz był przebudowywany, rozbudowywany, były robione różne przybudówki albo arkady. Jest on narysowany na planie z 1793 roku. Obszar zajmowany przez ratusz jest tak duży, że aż trudno w to uwierzyć. 

Do tej pory pod deptakiem w centrum Słupska archeolodzy odnaleźli m.in. ceramikę, wiele monet oraz przedmioty życia codziennego. Wszystkie znaleziska trafią do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

ms/ds

fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz