fot. Przemysław Grabiński
Kwiat piwonii, liść werbeny cytrynowej, owoc guarany i kardamonu oraz ziele wąkroty – to część składników „herbatki energetyzującej”, którą wypuszcza na rynek… Urząd Miejski w Złotowie.

Władze Złotowa wprowadzają na rynek „energetyzującą herbatę”, by w ten sposób promować miasto. Ziołowy napój o wdzięcznej nazwie „Ryk Jelenia” – nawiązującej do zwierzęcia, które jest symbolem Złotowa – ma być wkrótce dostępny m.in. w miejskiej bibliotece.

- Wybornie smakuje, jest złożona z ziół. Zielarz zwracał uwagę na szczegóły, na przykład proces parzenia, opadania roślin, kolor, klarowność ino i przede wszystkim smak – mówi Adam Pulit burmistrz Złotowa.

„Miejska legenda głosi, że działanie herbaty wzrasta o godzinie 12:00” – czytamy na opakowaniu herbaty, na którym znalazło się też hasło: R(Ł)YKNIJ SOBIE O 12:00”.

- Genezą nazwy jest popularność złotowskiego jelenia i jego codzienny ryk o godzinie 12:00. Herbata ma „dawać kopa”. A ryk jelenia ma wzmacniać jej działanie.

Mieszkańcom, choć herbaty jeszcze nie pili, taki pomysł na promocję miasta się podoba:

- Jeśli jest smaczna to dobry pomysł. Wielka Brytania ma swoje rytuały i my też możemy mieć swoje.

A czy herbata będzie smakować – przekonamy się wkrótce, gdy trafi do sprzedaży. Docelowo, to ma być cała seria herbat. Opracowano już skład kolejnej – a ta nazywać się będzie „Herbatką Stulatka”, bo w Złotowie wiele osób dożywa tego właśnie wieku.


PG/ez

Posłuchaj

Pobudzający "Ryk Jelenia" w Złotowie