Z danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że po wódkę kilka razy w miesiącu sięga 48 procent Polaków. Za jednym razem pijemy średnio 11 kieliszków.

Dziś w Sejmie odbędzie się konferencja w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości.Sytuacja jest niepokojąca, zwłaszcza, gdy chodzi o młodzież. Z badań wynika, że co czwarty Polak zgadza się na wypicie piwa przez swoje niepełnoletnie dziecko - alarmuje Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W ostatniej dekadzie odnotowano znaczny wzrost spożycia alkoholu u nieletnich. Alkohol jest zbyt łatwo dostępny - dodaje Krzysztof Brzózka.

Narodowy Kongres Trzeźwości to pomysł Episkopatu Polski. Biskupi postanowili go zainicjować po prośbach płynących od organizacji i rodzin. To wydarzenie składa się między innymi z konferencji.

Jedna z nich z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu odbędzie się dziś w Sejmie - wyjaśnia biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości.
Biskup ma nadzieję, że po serii rozmów uda się stworzyć Narodowy Program Trzeźwości i dojdzie do wzmocnienia współpracy środowisk zainteresowanych zahamowaniem picia alkoholu.

Zdaniem ekspertów potrzebne są cztery elementy, by ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce. Po pierwsze należy zlikwidować jego reklamę, aby nie wychowywać młodych do picia alkoholu. Drugi element to podniesienie ceny trunków. Trzeci to ograniczenie punktów sprzedaży. Czwarty zakłada wczesne rozpoznawanie uzależnienia.

IAR/ds