fot. UM Gdańsk
Obowiązywać będzie aż do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że żałoba narodowa zostanie wyznaczona na dzień pogrzebu prezydenta Gdańska.

W Gdańsku wszystkie flagi na masztach zostały opuszczone do połowy, wyłączono iluminację świąteczną. Gdańszczanie wpisują się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w urzędzie miasta. Ma ona być dostępna przez całą dobę. Wiceprezydent Dulkiewicz zaapelowała o poszanowanie żałoby. Wezwała też, aby po śmierci prezydenta Adamowicza powstrzymać agresję i przemoc w życiu codziennym.

O godzinie 18.00 odbędzie się w Gdańsku czuwanie ku czci Pawła Adamowicza. Uruchomiono numery telefonów, pod którymi specjaliści udzielają wsparcia psychologicznego w związku ze śmiercią prezydenta miasta.

Żałoba obowiązuje w całym województwie pomorskim. „W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej - podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu świętej pamięci Pawła Adamowicza” - napisał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Trzydniową żałobę ogłoszono także w Poznaniu, Kielcach i Sopocie.


Kondolencje na swoich stronach internetowych publikują wszystkie samorządy naszego regionu. W sali narad Urzędu Miejskiego w Czaplinku wyłożono księgę kondolencyjną. W Wałczu o godzinie 18.00 na Placu Wolności odbędzie się wiec przeciwko przemocy i agresji w życiu publicznym. Od dziś do czwartku, decyzją burmistrza Połczyna-Zdroju Sebastiana Witka, trwa żałoba na terenie gminy.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda poinformował, że żałoba narodowa zostanie wyznaczona na dzień pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza.

Prezydent Paweł Adamowicz został w niedzielę wieczorem kilkakrotnie ugodzony nożem na scenie ustawionej na Targu Węglowym podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W nocy przeszedł pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Od tamtej pory przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. W poniedziałek przed godziną 15.00 poinformowano o śmierci Pawła Adamowicza.

Gdański sąd zdecydował w poniedziałek wieczorem o tymczasowym aresztowaniu Stefana W., który śmiertelnie ranił nożem prezydenta Gdańska. Mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Podejrzany nie przyznał się do zarzutów. Grozi mu dożywocie.

Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta, zgodziła się objąć funkcję komisarza w mieście. Propozycję taką złożył jej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Jak powiedziała wiceprezydent, formalności związane z objęciem funkcji potrwają jeszcze jakiś czas. Komisarz będzie sprawował władzę w mieście do wyboru nowego prezydenta.

Wczoraj w całym kraju odbyły się wiece wsparcia dla gdańszczan i rodziny prezydenta Adamowicza. Jednocześnie były niemym protestem przeciwko agresji i nienawiści.

Prezydenta Gdańska wspominali m.in. koszalinianie na Rynku Staromiejskim.


Rodzinę zmarłego Pawła Adamowicza wspierali też mieszkańcy m.in. Szczecinka, Piły i Kołobrzegu.IAR/ar/rż

fot. Tomasz Maciuk/www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Milena Tuliszka / Poznań
fot. Milena Tuliszka / Poznań
Czytaj więcej