fot. Arkadiusz Wilman
W koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki.

Po Mszy św., której przewodniczył bp Edward Dajczak oraz po złożeniu uroczystego przyrzeczenia klerycy i osoby świeckie odebrali indeksy. - Pierwszy rok nazywany propedeutycznym rozpoczęło czterech kleryków - mówi ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor koszalińskiego seminarium.

- Ten wszechobecny niż demograficzny dotyka także seminarium. Liczba kleryków kandydatów ciągle się zmniejsza. Radujemy się jednak tym, że studia chętnie podejmują osoby świeckie. 16 osób będzie studiować teologię, a przeszło 20 osób zgłosiło się na studia podyplomowe - mówi ksiądz.

Uroczyste przyrzeczenie złożył dzisiaj m.in. Karol Adamuszek z parafii pw. św. Marcina w Kołobrzegu. Kleryk podkreślał, że jest to jego w pełni świadoma decyzja: - Jest to dzień ważny, przełomowy. Ta myśl we mnie dojrzewała. Po liceum poszedłem na studia historyczne, podczas których zdecydowałem, że chciałbym pójść do seminarium duchownego - wyjaśniał.

W dzisiejszej inauguracji w WSD uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Koszalina i Słupska oraz reprezentacje środowiska akademickiego z całego województwa.

AW/ez

fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman