fot. archiwum UM Koszalin
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, najwięcej emocji wzbudziła uchwała intencyjna w sprawie wsparcia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Uczelnia poprosiła radnych o przekazanie 500 tysięcy złotych.

Te pieniądze miałyby częściowo pokryć wkład własny PWSZ niezbędny, by mogła starać się o dotację na budowę sali gimnastycznej. - Obecna sala nie spełnia żadnych standardów - uzasadniał wniosek o wsparcie rektor PWSZ Jan Kuriata.

- Budowa sali gimnastycznej to konieczność, dlatego proszę Państwa radnych, abyście wsparli tę uchwałę intencyjną, która pozwoli nam złożyć wniosek. Ja nie podpiszę umowy, póki nie będę pewny, że damy radę.

Budowa sali gimnastycznej wraz z aulą przy PWSZ ma kosztować ponad 13 milionów złotych. - Ten pomysł jest nieracjonalny -  przekonywał radny Artur Wezgraj z Lepszego Koszalina.

- Każda inna uczelnia musi znaleźć środki własne albo wziąć kredyt. Tutaj mamy taką sytuację, że cały wkład własny pan rektor proponuje, żeby sfinansowały samorządy i pan rektor zafunduje sobie halę i aulę za 13 milionów złotych. Jak rozumiem przyjdzie do urzędu miejskiego i powie, że nie ma środków na jej utrzymanie to nie służy rozwojowi miasta i grozi uczelni.

Ostatecznie za podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, trzech było przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Podczas sesji Rada Miejska przyjęła jeszcze dwadzieścia innych uchwał - głównie sprawozdawczych i organizacyjnych.

Red./ds