fot. Przemysław Grabiński
To święto tradycji i folkloru. Trwa 29. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”.

W środę do Jastrowia zjechały zespoły z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski. W piątek prezentacje przeniosły się do Piły.

„To okazja do spotkania z żywym folklorem” - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin pomysłodawca i organizator Bukowińskich Spotkań, Zbigniew Kowalski z Regionalnego Centrum Kultury w Pile: - Kiedy realizowaliśmy pierwszą edycję nikt z nas nie spodziewał się, że będzie to trwało tyle lat. Wszystkie te prezentacje są okazją do zobaczenia żywego folkloru, który wynika z tradycji, chęci i umiejętności. 

Jak podkreślają uczestnicy tego wydarzenia – to nie tylko okazja do prezentacji swojej kultury, ale – tak jak mówi sama nazwa Festiwalu – również i do wyjątkowych spotkań: - To cudowne spotkania z różnymi ludźmi nie tylko z Polski, ale też na przykład z Ukrainy. Każdy ma okazję do pokazania swojej wyjątkowej gwary, kultury i śpiewu.

Dziś uczestnicy Bukowińskich Spotkań przejdą w barwnym korowodzie ulicami Piły i zaprezentują się podczas Nocy Świętojańskiej. A w niedzielę - o 15.30 - na deptaku przy ul. Śródmiejskiej w Pile - odbędzie się koncert finałowy Bukowińskich Spotkań.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Koszalin.

PG/ez