fot. prk24.pl
Prezydent Koszalina był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską odniósł się m.in. do podwyżek opłat za wywóz śmieci oraz za pobyt dziecka w żłobku. Mówił także o przyszłorocznym budżecie miasta.

Podczas listopadowej sesji ma wejść w życie uchwała dotycząca wzrostu cen za wywóz odpadów. Od 1 stycznia w przypadku najmniejszych gospodarstw ceny za wywóz odpadów segregowanych wyniosą 18 złotych miesięcznie, a od tych o powierzchni od 50 do 70 metrów kwadratowych 44 złote. W przypadku odpadów zmieszanych opłaty wzrosną nawet czterokrotnie

- To są wielkości minimalnej podwyżki, która pozwoli finansowo spiąć system gospodarki odpadami. Gmina, zgodnie z przepisami, nie może sponsorować tutaj w żaden sposób mieszkańców, ale musi zebrać dokładnie tyle pieniędzy, ile kosztuje zagospodarowanie odpadów, a koszty dramatycznie rosną i w niektórych przypadkach sięgają nawet stu procent - powiedział Piotr Jedliński.

Na listopadowej sesji, radni mają zająć się również podwyżkami opłat za pobyt dzieci w żłobkach - podstawowa opłata wzrośnie z 200 do 340 złotych.

- Robi to większość samorządów, które prowadzą żłobki. To jest tendencja powiązana z płacą minimalną. Opłata w Koszalinie nie była zmieniana od kilku lat, a w międzyczasie potroiliśmy liczbę miejsc w żłobkach i stąd też olbrzymie koszty ponoszone przez miasto - podkreślił gość „Studia Bałtyk”.

Przyszłoroczny budżet Koszalina wyniesie około 750 milionów złotych. Miasto wyemituje obligacje o wartości 35 milionów złotych. Mają również nastąpić tzw. cięcia inwestycji.

- W budżecie pojawiają się również tzw. sumy transferowe, czyli pieniądze znaczone - chodzi m.in. o 500 plus, około 100 milionów złotych oraz wypłaty zasiłków alimentacyjnych, około 25 milionów złotych. Jeśli to odejmiemy, budżet już wygląda inaczej. Wpływy do niego są mniejsze. Będziemy musieli zrezygnować z niektórych inwestycji, przesunąć je w czasie lub zmienić formułę finansowania. Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, to przesuwane są remonty ulic Jedności, Głowackiego, Partyzantów. Nie jest jeszcze natomiast rozstrzygnięty konkurs na modernizację dróg lokalnych - złożyliśmy wnioski na ulice Kościuszki i Piłsudskiego - zaznaczył prezydent Koszalina.

Piotr Jedliński mówił także o remoncie amfiteatru oraz przetargu na remont targowiska przy ulicy Połczyńskiej. Więcej na ten temat w rozmowie.

red./rż

Posłuchaj

Gość Studia Bałtyk: Piotr Jedliński, prezydent Koszalina