for. Ewelina Żuberek
Minister przedsiębiorczości i technologii, w rozmowie z Anną Popławską, mówiła o wdrażaniu nowych przepisów, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom.

- Konstytucja biznesu to pięć nowych ustaw, które zmieniają przepisy zawarte w dwustu obowiązujących już ustawach. Konstytucja weszła w życie 30 kwietnia. Jako cel postawiliśmy sobie, by przedsiębiorca był partnerem administracji. W sferze legislacyjnej to nam się udało. Teraz mamy etap wdrożenia. To wymaga zmiany mentalnej urzędników, ich podejścia do biznesu. Dlatego zdecydowaliśmy się, aby z Konstytucją biznesu ruszyć w Polskę i rozmawiać z urzędnikami skarbowymi i samorządowymi, by mieć gwarancję, że dobrze rozumieją intencje legislatora. Urzędnicy mają już nie tylko nie przeszkadzać, ale też pomagać przedsiębiorcom - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że po raz pierwszy od 1989 roku zapisano zasadę, że co nie jest zakazane w biznesie, jest dozwolone. Potwierdziła też, że rząd pracuje nad wprowadzeniem uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenie społeczne od dochodu przedsiębiorcy oraz nad wprowadzeniem tzw. pasu startowego, który ma polegać na zwolnieniu nowych przedsiębiorców z jakichkolwiek składek na ZUS przez pół roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

red./ar

Posłuchaj

Rozmowa Anny Popławskiej z minister Jadwigą Emilewicz