fot. Anna Popławska
Ponad 100 filmów w pokazach konkursowych i pozakonkursowych, do tego koncerty i spotkania branżowe. W Koszalinie rozpoczął się 37. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Dla widzów to okazja, by obejrzeć to, co najciekawsze w młodym polskim kinie. - Uważamy, że to fajna inicjatywa i chciałybyśmy zobaczyć kilka produkcji. Moim zdaniem w filmach powinno się pokazywać jak najwięcej problemów, bo niestety coraz częściej widzimy takie, które są bezwartościowe. Podczas festiwalu wyświetlane są naprawdę bardzo fajne produkcje - mówią widzowie.

Jak co roku filmy w części konkursowej będą oceniać dwa składy jurorskie. Przewodniczącym jury w konkursie filmów pełnometrażowych jest nagrodzony w Koszalinie za film "Chaos" reżyser Xawery Zuławski.

Przewodnicząca jury w konkursie filmów krótkometrażowych została reżyserka Anna Jadowska. - Jestem bardzo ciekawa, ponieważ mamy 52 filmy. Czekam na bezprecedensowe przełamywanie różnych struktur filmowych. Czekam aż ktoś mnie zaskoczy. Na nową energię i poszukiwanie języka filmowego. Myślę, że właśnie takie powinny być debiuty - mówi.

Festiwal Młodzi i Film potrwa do soboty. Wtedy poznamy nazwiska laureatów. Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych - projekcjach, koncertach i spotkaniach, jest bezpłatny. Filmy prezentowane są w kinie Kryterium i w Alterantywie.

Program Festiwalu dostępny na stronie mlodziifilm.pl

AP/ds/ez