Organizatorzy akcji zachęcają do samobadania i korzystania z profilaktyki nowotworowej. Jej celem jest podniesienie świadomości zdrowotnej mężczyzn, którzy podobnie jak kobiety narażeni są na specyficzne dla ich płci nowotwory.

- Rak prostaty jest drugim, po raku płuc, najczęściej zabijającym mężczyzn schorzeniem. Rak jąder jest jednym z najszybciej rozwijających się nowotworów i, nieleczony, potrafi doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy - ostrzegają koordynatorzy akcji „Movember” w Polsce, Fundacja „Kapitan Światełko”. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia. Rak prostaty - panów po 45 roku życia.

- Warto natomiast wiedzieć, że wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w 100% uleczalny, a przejście leczenia chemio- lub radioterapią nie oznacza, że nie mężczyzna nie będzie mógł mieć potomstwa - podkreśla dr Marcin Chęciński, specjalista urolog.

Zalecenia związane z profilaktyką onkologiczną są dla panów dwa:

  1. Jeżeli masz od 14 do 35 lat - raz w miesiącu przeprowadź samobadanie.
  2. Jeżeli masz powyżej 45 lat - co najmniej raz w roku zrób badanie krwi, sprawdzając poziom PSA (Prostate Specific Antigen – antygenu specyficznego dla prostaty), a z wynikiem udaj się do lekarza urologa.

Akcja, w którą włącza się Polskie Radio Koszalin, została wymyślona przez Travisa Garone'a i Luke'a Slattery'ego w 2003 roku w Australii. Do Polski trafiła w roku 2014 - za sprawą telewizyjnych komentatorów sportowych, którzy uznali, że warto „zapuścić wąsy dla jaj” i głośno mówić o tym, że mężczyźni też chorują na nowotworowy, a najważniejsza jest profilaktyka.

kk/rż

Listopad pod znakiem akcji MOVEMBER