fot. Krzysztof Plewa
Kilkudziesięciu funkcjonariuszom, pracującym między innymi w Koszalinie, Czarnem i Wierzchowie, wręczono odznaczenia i awanse na wyższy stopień.

Wśród wyróżnionych był porucznik Arkadiusz Zięba z Aresztu Śledczego w Koszalinie: - Czuję dumę z tej nagrody. To ciężka i odpowiedzialna praca. Ale daje też satysfakcję, bo po latach na ulicy spotkamy naszych byłych pensjonariuszy, którzy dziękują, że pomogliśmy im wyjść na prostą.

Głównymi zadaniami Służby Więziennej jest ochrona, bezpieczeństwo i resocjalizacja sprawców przestępstw. Dzisiejsze święto było też okazją do pokazania społeczeństwu tego, czym się zajmują.

- Pracujemy za murami, niewidoczni, wykonując każdego dnia naprawdę ciężką pracę z człowiekiem. Celem jest to, aby wyszedł on z więzienia lepszy, niż gdy do niego wchodził. Podajemy mu wszystkie niezbędne instrumenty, z których może korzystać na wolności. Ale to tylko od niego zależy, czy po nie sięgnie - wyjaśnia pułkownik Jacek Wiśniewski, dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Koszalinie.

Każdego roku za kratki trafia 100 tysięcy osób. Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Koszalinie podlega 11 jednostek aresztów śledczych i zakładów karnych.

kp/ar

fot. Krzysztof Plewa
fot. Krzysztof Plewa

Posłuchaj

porucznik Arkadiusz Zięba z Aresztu Śledczego w Koszalinie
pułkownik Jacek Wiśniewski, dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Koszalinie