Polskie Radio Koszalin na Pojezierzu Kaszubskim | Źródło: Jarosław Ryfun
Mimo niesprzyjającej pogody rozpoczęliśmy trzeci etap wakacyjnego projektu. W ciągu najbliższych dni przedstawimy słuchaczom atrakcje Doliny Słupi. Naszą ekipę na Kaszubach powitał jednak smutny widok terenów zniszczonych przez nawałnice.

Dziennikarze Polskiego Radia Koszalin zatrzymali się w gospodarstwie agroturystycznym w okolicach wsi Jamno, na trasie Bytów - Kartuzy.

- Kaszuby to bardzo duży region, ale my skupiamy się na terenie zasięgu naszego radia, czyli na Pojezierzu Kaszubskim. Będziemy w okolicach Bytowa i zamierzamy podróżować wzdłuż rzeki Słupi. Przedstawimy słuchaczom atrakcje takich miejscowości jak: Sulęczyno, Węsiory, Dębnica Kaszubska - zapowiedział Jarosław Rochowicz.

Poznając uroki Kaszub nasi dziennikarze nie mogli sobie odmówić regionalnego przysmaku - prażnicy z węgorzem.

- Rybacy przywieźli nam cztery piękne węgorze. Smażymy je na maśle z odrobiną oliwy. Do tego dodajemy jajka - zdradził przepis Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

To co zwróciło już na początku uwagę naszej ekipy to ogrom zniszczeń po nawałnicach, które przeszły nad tym terenem tydzień temu.

- Widzimy przed sobą krajobraz typowo kaszubski, czyli mnóstwo jezior i pagórków. Z nim konfrontuje się widok części gmin dotkniętych przez nawałnicę - stwierdził Jarosław Rochowicz.

- Byliśmy w Sulęczynie, Parchowie, Węsiorach i nad jeziorem Mausz. Teraz jesteśmy nad jeziorem Żukowskim. To miejsce przepiękne, ale też miejsce, które natura potraktowała tydzień temu bardzo srogo. Widzieliśmy wiele obszarów, które przypominają Rytel. Są totalnie zniszczone. Całe połacie lasu połamane. Dolina Słupi jest zrujnowana, a koryto rzeki zawalone drzewami - powiedział Piotr Ostrowski. - Zarówno mieszkańcy, jak i strażacy cały czas pracują. Naszym zdaniem nie ma szans, by do końca roku udało się to uprzątnąć - dodał.

Redakcja/ar

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Polskie Radio Koszalin na wakacjach - Pojezierze Kaszubskie - relacja 1
Polskie Radio Koszalin na wakacjach - Pojezierze Kaszubskie - relacja 2
Polskie Radio Koszalin na wakacjach - Pojezierze Kaszubskie - relacja 3
Polskie Radio Koszalin na wakacjach - Pojezierze Kaszubskie - relacja 4
Polskie Radio Koszalin na wakacjach - Pojezierze Kaszubskie - relacja 5